Historia jednostki



                 HISTORIA  OCHOTNICZEJ  STRAŻY POŻARNEJ W RYTWIANACH
W 1853r. wybudowana została w Rytwianach jedna z największych cukrowni  w ówczesnej Polsce, słynąca z  produkcji wysokogatunkowego cukru, eksportowanego do Rosji i krajów wschodnich.  W sąsiedztwie powstały zakłady przemysłowe: tartak, gorzelnia, młyn, warsztaty mechaniczne, pobudowano duże zabudowania folwarczne, obory, stodoły oraz spichrze. Ogromny majątek i ciągłe zagrożenie pożarami wymogły na Macieju Radziwille, właścicielu Rytwian,  zorganizowanie Straży Pożarnej. Jako datę założenia OSP w Rytwianach przyjmuje się 1898r. Straż zostaje założona przy cukrowni i początkowo istnieje jako straż przyzakładowa. Pierwszym prezesem został dyrektor Władysław Psarski, a pierwszym naczelnikiem – kierownik warsztatów Zagrzejewski. Jednostka liczyła 36 strażaków a wyposażenie, jak na owe czasy, było wręcz doskonałe. Straż na swoim wyposażeniu posiadała: 3 sikawki ręczne ( w tym  1 czterokonna), dwie beczki parokonne, 8 beczek jednokonnych, wóz rekwizycyjny na cztery konie, hydrant do napełniania , bosaki, drabiny. Dla OSP w 1905r. następują dwa ważne wydarzenia: Straż otrzymuje sztandar ( zaginął w czasie zawieruchy wojennej 1939-45) i następują zmiany personalne. Naczelnikiem zostaje kierownik warsztatów Odrobiński, a prezesem Władysław Psarski. Piastują swe stanowiska do roku 1924, czyli do pożaru cukrowni.
Po zamknięciu cukrowni, działalność Straży zostaje zawieszona i stan taki trwa do wiosny 1925r., kiedy to mieszkańcy Rytwian m.in. Jan Woś, Wawrzyniec Kaczanowski, Wincenty Kalina zwrócili się do Macieja Radziwiłła o reaktywowanie jednostki. Rok 1927 przynosi kolejne zmiany. Majątek po ojcu przejmuje Artur Radziwiłł, który obejmuje funkcję prezesa i jest nim aż do śmierci w 1939r. Lata 1930-34 przynoszą zasadniczą reorganizację Straży Pożarnej. Do Zarządu wchodzą włościanie Wincenty Kalina – gospodarz i Feliks Kaczanowski – skarbnik. Zarząd podejmuje pierwsze kroki w celu pozyskania budynku dla OSP i uzyskuje odpłatnie od Artura Radziwiłła budynek piętrowy (dawny Urząd Gminy) oraz bezpłatnie pozyskuje ¾ morgi przyległego gruntu, na którym zostaje wybudowany do dziś stojący Dom Strażaka . Wczesne lata powojenne nie sprzyjały takim inwestycjom jak budowa remizy. Lata 1945-50 to całkowita stagnacja w działalności straży. Jedyny godny odnotowania fakt  w tych latach to zorganizowanie w 1949r. 18-osobowej orkiestry strażackiej. Brak funduszy na opłatę kapelmistrza, brak lokalu do nauki powoduje, że w 5 lat później orkiestra zostaje rozwiązana. W 1952r. powstaje nowy Zarząd OSP w składzie: Ignacy Kalina - prezes, Władysław Switek – naczelnik, Marian Marcinkowski - sekretarz, Feliks Kalina – gospodarz, Bronisław Chmiel – skarbnik. Ludzie z tego zarządu przyczynili się w znacznej mierze do powstania Domu Strażaka.
Przez okres 8 lat gromadzono fundusze oraz materiały. Ubiegano się o dofinansowanie w PZU, Urzędzie Wojewódzkim, Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Kielcach, w Urzędzie Powiatowym w Staszowie. Wszystkie uzyskane dotacje były niewystarczające i nie przekroczyły ¼ ogólnych kosztów. W 1960r. Rada Narodowa w Rytwianach przekazuje plac pod budowę strażnicy i w tym samym roku zostaje przygotowany plan budowy, a rok później zostają zalane fundamenty. Lata 1962-64 to budowa nowej strażnicy, która w pierwszej fazie zostaje zakończona w 1964r. Efektem prowadzonych prac było powstanie  budynku  w stanie surowym. Brak funduszy na dokończenie prac budowlanych powoduje po raz kolejny gromadzenie pieniędzy i materiałów na dokończenie budowy. Przy wydatnym zaangażowaniu strażaków wykonane zostały tynki zewnętrzne, podłogi, posadzki, założona została instalacja elektryczna. W latach 70-tych wysłużonego „Lublina” zastępuje profesjonalny samochód bojowy „Star 25” , który znacznie podnosi wartość bojową jednostki, a w czynnej służbie był do roku 1992, kiedy to strażacy otrzymują nowy samochód marki „Star”. W 1973r. OSP Rytwiany powinna obchodzić 75-lecie swojej działalności. Brak funduszy, niedokończona budowa, zmuszają zarząd do przesunięcia uroczystości o dwa lata. W latach 1973-74 wykonuje się elewację zewnętrzną, porządkuje się plac po budowie itp. W 1975 roku OSP w Rytwianach udostępnia dwa pomieszczenia dla Poczty i jedno dla Biblioteki i największe pomieszczenie dla Świetlicy Gminnej. W 1995 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Rytwianach została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Akcje, do których wyjeżdżają strażacy obejmują nie tylko pożary, ale również wypadki drogowe i wszelkie klęski żywiołowe i o każdej porze dnia i nocy mogą być wezwani w każdy zakątek Polski.
W 1998r. jednostka OSP Rytwiany uroczyście obchodziła 100-lecie swego istnienia. Podczas uroczystości sztandar OSP został udekorowany „Złotym Znakiem Związku” W tym roku oddano do użytku gruntownie wyremontowaną i zmodernizowaną strażnicę. Prace obejmowały: budowę nowego dachu,  budowę kuchni, toalet, wewnętrzne prace wykończeniowe, a także prace na zewnątrz jak i wymianę bram garażowych, gdzie pozyskany fundusz pochodził z Komendy Głównej, Urzędu Gminy w Rytwianach i wkładu własnego jednostki. W ten sposób unowocześniono budynek i podniesiono standard użytkowania. W 2001 roku Gminę jak i same Rytwiany nawiedza powódź z powodu nadmiernych opadów w całym kraju jak i dużej ilości spuszczania wody ze zbiornika wodnego „Chańcza”, co przyczyniło się do wystąpienia rzeki „czarnej” z koryta i do niej przyległych strumyków, zalewając budynki mieszkalne, posesje, drogi użyteczności publicznej, pola i łąki.
   Dzięki dobrej współpracy z Urzędem Gminy Rytwiany, w ostatnich latach udało się pozyskać nowoczesny sprzęt ratowniczo – gaśniczy m.in. samochód marki Ford Transit, zestaw do ratownictwa drogowego Holmatro ( 2003r.) oraz średni samochód gaśniczy „ Star 266 ” ( 2005r.) po karosacji. Jednostka 12 czerwca 2005 roku zajmuje III miejsce na Gminnych zawodach sportowo – pożarniczych. W okresie jesiennym z środków pozyskanych z komendy wojewódzkiej i powiatowej zostają wymienione kaloryfery w całej strażnicy co obniżyło zużycie gazu.
 Od 2006 roku jednostka bierze pierwszy raz czynny udział w organizowanych Finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy, które cieszą się dużą frekwencją dzieci jak i dorosłych. Serwuje strażacka grochówkę, zapoznaje ze sprzętem będącym na wyposażeniu, uczy pierwszej pomocy przedmedycznej
Przekazuje fanty na licytacje. Kilku Druhów występuje tez w charakterze wolontariuszy.
25.02.2006 roku podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego następują zmiany w składzie Zarządu Jednostki i Komisji Rewizyjnej
  • Switek Jerzy – Prezes
  • Bryk Sebastian – Naczelnik zastąpił Kanarka Kazimierza
  • Janowski Marcin Z-ca Naczelnika zastąpił Wilczkowskiego Eugeniusza
  • Rdzany Marek – Skarbnik
  • Prostak Marian – Sekretarz
  • Bartusiak Krzysztof – Gospodarz
  • Jastrząb Paweł – Kronikarz zastąpił Godzona Krzysztofa
Skład Komisji Rewizyjnej:
  • Prostak Marek – Przewodniczący zastąpił Linowskiego Wiesława
  • Bednarski Mieczysław – Sekretarz zastąpił Gwiazdowskiego Jerzego
  • Rdzany Piotr – Członek zastąpił Rajcę Mariusza
   W roku 2006 OSP pozyskała następujący sprzęt i wyposażenie:
- radiostację nasobna GP360, hełmy – 6szt., buty specjalne 6 par, rękawice ochronne- 11 par, kominiarka niepalna 6 szt., szelki wysokościowe – 2szt., pasy bojowe – 2 komp., selektywne wywoływanie typu DSP50 wraz z terminalem SMS, co umożliwia powiadamianie druhów na telefon komórkowy. By zmniejszyć koszty ogrzewania w zimie wymieniono w całej strażnicy grzejniki CO. OSP w roku 2006 uczestniczyła w 37 razy w akcjach ratowniczo - gaśniczych, w tym: w gaszeniu pożarów 8 razy, w likwidacji miejscowych zagrożeń 29 razy.
   2007 roku nasza strażnica ucierpiała z powodu silnych burz jakie przeszły przez nasza miejscowość i przyległe wioski. Na skutek silnego wiatru dach na naszej strażnicy został całkowicie zerwany. Dzięki  uprzejmości Urzędu Gminy wraz z Wójtem na czele oraz firmie PZU, gdzie budynek był ubezpieczony został on szybko odbudowany co nie przyniosło większych strat związanych z zalaniem pomieszczeń na piętrze. W 2007 roku jednostka wyjezdrzała do 14 pożarów i 14 miejscowych zagrożeń.
   Przygotowując się do jubileuszu 110-lecia naszej jednostki, która miała się odbyć w 16.08.2008 roku, zarząd podjął decyzję by już systematycznie malować ogrodzenie od ul. Armii Krajowej jak i wymienić stare ogrodzenie od strony sklepu nr 4 na nowy betonowy i odnowić elewację zewnętrzną budynku.
   Uroczystość 110-lecia rozpoczęła się Mszą Św. w kościele  parafialnym p.w. Św. Maksymiliana Marii Kolbe, którą odprawił ks. proboszcz Waldemar Farion, następnie po przemarszu pododdziałów pod strażnicę i wysłuchaniu rysu historycznego jednostki nastąpiły uroczyste przemowy zaproszonych gości , którzy wysoko oceniali dotychczasową działalność jednostki z Rytwian, jej osiągnięcia oraz rolę, jaką pełni w realizacji niełatwych zadań społecznego ratownictwa oraz przedsięwzięć programowych Związku. Przekazali podziękowania druhom za ich bezinteresowną służbę, a także złożyli życzenia zdrowia i zrealizowania swych planów i zamierzeń na przyszłość.
                                                                                

10 maja 2008 roku podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Staszowie Złotym Znakiem Związku zostaje udekorowany nasz dh Skład Henryk oraz Medalem im. Bolesława Chomicza nasza druhna Teresa Bator. 
12.09.2008 został rozstrzygnięty konkurs przez redakcję „Echa Dnia” na najpopularniejszego strażaka-ochotnika województwa. Czytelnicy poprzez wysyłanie smsów i kuponów głosowali na swoich idolów w każdym powiecie i tak w powiecie staszowskim najpopularniejsi ochotnicy to Sebastian Bryk z Rytwian, Przemysław Skiba z Sichowa Małego i Grzegorz Kwietniewski z Wiśniowej. OSP w roku 2008 uczestniczyła w 25 razy w akcjach ratowniczo - gaśniczych, w tym: w gaszeniu pożarów 8 razy, w likwidacji miejscowych zagrożeń 17 razy.
   2009 roku przeprowadzono gruntowny remont kancelarii z środków własnych, począwszy od wylewki i położeniu paneli podłogowych, które zastąpiły stara zużytą podłogę drewnianą a skończywszy na wymalowaniu ścian, zakupie krzeseł i wymianie meblościanki w pomieszczeniu  kancelarii co poprawiło warunki estetyczne podczas obrad Zarządu jak i wizytacji organów pod które jednostka OSP podlega.  W miesiącu lutym podczas zebrania walnego z rąk dyrektora KRUS w Kielcach Zbigniewa Banaśkiewicza, jednostka nasza otrzymała dar od KRUS-u w postaci walizki medycznej
   W maju 2009 roku Złotym Znakiem Związku w Kielcach zostaje odznaczony dh Edward Piątkowski.,. Podczas uroczystości 85-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Koniemłotach druh Dorosiński Stefan został odznaczony medalem honorowym im. Bolesława Chomicza nadanym przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej.  
 
   12.05.2009 roku w plebiscycie ECHA DNIA na najlepsze drużyny i najpopularniejszego strażaka, jednostka z Rytwian w powiecie staszowskim zajęła II miejsce, a druh Bryk Sebastian
 ( naczelnik OSP Rytwiany) zajął również  II miejsce a w województwie XI miejsce.
 W 2009 roku OSP uczestniczyła w 41 wyjazdach, gdzie 7 akcji było związanych w gaszeniem pożarów, a 34 to wyjazdy do likwidacji miejscowych zagrożeń.
   2010 rok był rokiem wyróżniającym się pod względem akcji jak i działań statutowych jednostki. Strażacy wyjeżdżali 52 razy do różnego rodzaju zdarzeń.15 z nich to gaszenie pożarów a 37 to usuwanie i likwidacja miejscowych zagrożeń. Nasz jednostka w miesiącu maj i czerwiec brała udział w kilku dniowej akcji powodziowej na terenie
gm. Połaniec i gm. Łubnice, na rzece Wisła, rzece Czarna w miejscowości Winnica i kanale Strumień w miejscowości Rejterówka oraz wypompowywanie wody z obiektów zakładu na terenie Elektrowni Połaniec w celu utrzymania ciągłości procesu technologicznego.
   W dniu 09.04.2010r. został rozpoczęty remont dużej sali widowiskowej a 30.04.2010 zakończony. Całą kwotę na remont przekazał Urząd Gminy w Rytwianach.
   Ochotnicza Straż Pożarna w Rytwianach wzbogaciła się o nowy sprzęt od Fundacji WOŚP
Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 4 lipca 2010r. roku przeprowadziła akcję pod hasłem STOP POWODZIOM. Zebrano wówczas 2.644.507, 34 złotych, za które zakupiono sprzęt dla 575 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie kraju.
Sprzęt trafił przede wszystkim do tych miejsc, które w roku 2010r. zmagały się z powodzią, lub które mieszczą się na terenach zagrożonych powodziami.
W ramach akcji STOP POWODZIOM Fundacja zakupiła:
- 100 motopomp WT 40,
- 200 motopomp pływających „Posejdon’’,
- 130 agregatów prądotwórczych 1-fazowych FH 3541 firmy Fogo,
- 15 agregatów prądotwórczych 3- fazowych ECT 7000 P firmy Honda,
- 130 motopomp do wody zanieczyszczonej KTH 80X,
W województwie świętokrzyskim łącznie 49 jednostek OSP otrzymało sprzęt, natomiast a w powiecie staszowskim - 6.
Jedną z nich jest Ochotnicza Straż Pożarna w Rytwianach, której Fundacja przekazała jednofazowy agregat prądotwórczy Fogo FH 3541.
Fundacja WOŚP przekazała ten sprzęt strażakom -ochotnikom, którzy na rozlegający się dźwięk syreny w ich jednostkach , nie zważając na okoliczności, spieszą co sił, by nieść pomoc potrzebującym. Na drogach , podczas pożarów, a także w czasie powodzi, to właśnie strażacy-ochotnicy stanowią pierwszy front walki o życie, zdrowie i dobytek ludzki.
Wsparcie przez WOŚP zorganizowane zostało w sposób systemowy. Zakupiony sprzęt jest jednolity w całej Polsce, a to wiąże się z jednakowymi procedurami jego wykorzystania i możliwością skoncentrowania go w regionach powodziowych, aby móc skutecznie pomagać. Kilkaset sztuk sprzętu już od jesieni było rozsyłane po całym kraju.
   OSP w Rytwianach została laureatem konkursu ekologicznego „Ziemia nie da sobie rady, segregujmy więc odpady” dotyczącego zbiórki surowców wtórnych. Konkurs zorganizowany został przez Ekologiczny Związek Gospodarki Odpadami Komunalnymi z siedzibą w Rzędowie i trwał od 2 stycznia do 30 czerwca 2010r.
   21 października 2010r. w Hali Widowiskowo – Sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Staszowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rytwianach odebrała nagrodę cyfrowy aparat fotograficzny Panasonic DMC F3. Nagroda została wręczona przez Przewodniczącego Zgromadzenia Związku i burmistrza Miasta i Gminy Staszów Andrzeja Iskrę i odebrana przez przedstawicieli OSP Rytwiany Druhów: Jerzego Switka, Sebastiana Bryka i Mieczysława Bednarskiego.
   W części działalności pozaoperacyjnej OSP w 2010 roku jednostka brała czynny udział w uroczystościach państwowych, samorządowych, strażackich, kościelnych, imprezach kulturalnych i szkoleniach.
   2011 rok zaczął się od wyboru nowych władz zarządu:
Prezes – Switek Jerzy
Naczelnik – V-ce Prezes – Bryk Sebastian
Z-ca Naczelnika – Wilczkowski Eugeniusz zastąpił Janowskiego Marcina
Sekretarz – Podkowa Marcin zastąpił Prostaka Mariana
Skarbnik- Bednarski Mieczysław zastąpił Rdzanego Marka
Gospodarz – Bartusiak Krzysztof
Kronikarz – Janowski Marcin zastąpił Jastrzębia Pawła
W 2011 roku jednostka uczestniczyła w 32 zdarzeniach, gdzie 16 razy były to wyjazdy związane z pożarami a 16 to wyjazdy do miejscowych zagrożeń.
Dzięki zaangażowaniu w działania ratownicze jak i udział w akcjach powodziowych Prezydium Zarządu Wojewódzkiego nadało druhom w roku 2011 medale:
Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego uchwałą nr 4 z dnia 28.11.2011 nadało Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” druhowi:
- Gerard Majsak s. Marka              
- Paweł Woś s. Romana
- Marcin Podkowa s. Wiesława
- Mateusz Switek s. Jerzego
Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego uchwałą nr 4 z dnia 28.11.2011 nadało Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” druhowi:
- Marcin Wilczkowski s. Eugeniusza
- Mieczysław Bednarski s. Jana
- Mariusz Niekurzak s. Jana
Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego uchwałą nr 4 z dnia 28.11.2011 nadało Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” druhowi:
- Jerzy Switek s. Władysława        
- Marian Prostak s. Tadeusza               
- Krzysztof Bartusiak s. Stanisława
- Piotr Rdzany s. Stanisława
- Sebastian Bryk s. Józefa
   2012 roku w działalności operacyjnej odnotowano 62 wyjazdów interwencyjnych na które złożyło się:
49 pożarów i 13 miejscowych zagrożeń.
  W części działalności pozaoperacyjnej naszej jednostki  należy odnotować udział pocztu sztandarowego, delegacji i reprezentacji jednostki w uroczystościach państwowych, samorządowych, strażackich, kościelnych oraz imprezach kulturalnych.
   Systematycznie jak co roku odbywają się również zbiórki szkoleniowe, na których członkowie naszej jednostki zapoznają się z obsługą sprzętu ratowniczo-gaśniczego jak również o zasadach postępowania w czasie akcji gaśniczych i ratowniczych.
 Za środki przekazane w 2012 roku na cele statutowe z Urzędu Gminy w Rytwianach wymieniliśmy: piecyk gazowy na ciepłą wodę, stolarkę okienną na piętrze po bibliotece  i na korytarzu, a także zostały wyremontowane samochody bojowe oraz zakupione zostały materiały na remont małej sali, gdzie odbywają się zebrania walne.
 Ze środków własnych jednostka zakupiła 70 sztuk krzeseł na salę widowiskową i wyremontowała gruntownie boksy garażowe.
   W roku 2012  nasi druhowie zostali odznaczeni medalami za trud i zaangażowanie się w działalność statutową i rozwój jednostki jak i udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.
Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego uchwałą nr 3 z dnia 04.05.2012 nadało Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” druhom:
- Bogdan Karaś  s. Tadeusza
- Eugeniusz Wilczkowski  s. Stanisława
- Marek Rdzany s. Mieczysława
- Marek Prostak s. Artura
Na wniosek Wojewody Świętokrzyskiego Za Zasługi na rzecz ochrony przeciwpożarowej - Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej dnia 18 kwietnia 2012 roku nadał odznaczenie „Brązowy Krzyż Zasługi” druhom:
- Krzysztof Bartusiak s. Stanisława             
- Sebastian Bryk s. Józefa
- Edward Piątkowski s. Stefana
- Jerzy Switek s. Władysława
Dziękuje bardzo w imieniu Zarządu i wszystkich druhów Ochotniczej straży Pożarnej w Rytwianach za wszystkie środki przekazane naszej jednostce oraz za wszelką pomoc w realizacji naszych zadań, jednocześnie prosimy o daleko idącą pomoc w realizacji zadań jakie stawiamy, sobie na kolejne lata.
Dziękuję kolegom strażakom za swój czas, który poświęcają naszej jednostce, za wszystkie przeprowadzone prace i za udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych, życzę jednocześnie abyśmy zawsze bezpiecznie bez uszczerbku na zdrowiu wracali do swoich bliskich.

                                                                                                                                   Naczelnik
Sebastian Bryk